Czy koronawirus ma wplyw na zdrowie zebow i czy ma zwiazek z rozwojem stanow chorobowych zebow i jamy ustnej?

Czy koronawirus ma wplyw na zdrowie zebow i czy ma zwiazek z rozwojem stanow chorobowych zebow i jamy ustnej?

Koronawirus a zdrowie

Koronawirus ma niszczący wpływ na zdrowie zębów - ostrzegają dentyści i zwracają uwagę na jeszcze jeden długotrwały skutek pandemii.  Lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzą badania wśród osób, które przeszły COVID-19, gdzie celem jest ustalenie, jakie objawy wywołuje choroba. Okazuje się, że to nie tylko kaszel, gorączka czy utrata węchu. Wśród mniej oczywistych symptomów znalazł się także ból zębów. Podobnie obserwacje prowadzone przez lekarzy w innych krajach wskazują na ten i inne związki koronawirusa z problemami stomatologicznymi. Natomiast wszyscy stomatolodzy wskazują ogólny wpływ pandemii na zdrowie zębów szerokiej populacji ze względu na zmianę zachowań i nawyków.

Na amerykańskiej internetowej grupie wsparcia dla osób, które przechorowały infekcje koronawirusem pojawiły się wpisy dotyczące powikłania po COVID-19 jakim są problemy ze zdrowiem zębów.  Jak podaje portal Medonet osoby z grupy dla ozdrowieńców pocovidowych zgłaszały m.in. powikłania takie jak wypadanie zębów, szarzenie płytki nazębnej i problemy z dziąsłami. Co prawda nigdzie nie można potwierdzić wyników klinicznych na szerokiej grupie badawczej, w których naukowcy potwierdzaliby, czy i w jaki sposób infekcja Sars-coV-2 może wpływać na zdrowie zębów i jamy ustnej, jednak istnieją już pewne niepokojące poszlaki szeroko zgłaszane przez stomatologów obrazujące  związek między przebytym zakażeniem a zdrowiem zębów.

W portalu Medonet i kilku innych publikacjach można przeczytać historie osób z problemami stomatologicznymi po przebytej infekcji koronawirusem, z których najpoważniejszy dotyczył wypadania zębów. Przypadki opisane przez kilkadziesiąt osób dotyczą co prawda osób głównie ze Stanów Zjednoczonych to także polscy badacze zaczynają się szerzej przyglądać problemowi powikłań i opisywać zaobserwowane przypadki. Jeden z amerykańskich lekarzy naukowców analizując  przedstawione zdarzenia i związki koronawirusa ze zdrowiem zębów. Stwierdził, że na pewno istnieją pewne problemy stomatologiczne, które mogą pojawić się lub pogorszyć w wyniku działania wirusa, zwłaszcza gdy pacjenci dochodzą do siebie po ostrym przebiegu infekcji i borykają się z długotrwałymi skutkami zakażenia. Niektórzy eksperci twierdzą, że lekarze dentyści muszą być otwarci na takie możliwości, zwłaszcza, że coraz więcej osób młodych tj. 30-latków i trochę starszych cierpi na choroby przyzębia, w tym infekcje i stany zapalne dziąseł. Samo wypadanie zębów u osób po przejściu zakażenia koronawirusem, mimo że niepotwierdzone wynikami badań klinicznych, stanowi pewną zagadkę, którą lekarze stomatolodzy wiążą z wirusem. Fakt, że zęby wypadają "bez krwi" jest dla lekarzy niezwykły i może świadczyć o tym, że coś niepokojącego dzieje się w naczyniach krwionośnych i możliwe jest, że to właśnie wirus uszkadza naczynia krwionośne, które znajdują się w miazdze zęba (działanie wirusa na naczynia krwionośne zostało już potwierdzone badaniami).

Istnieje także pośredni wpływ przebytej infekcji COVID-19 na zdrowie zębów i jamy ustnej. Taką przykładową przyczyną problemów z zębami może być burza cytokin, czyli nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na zakażenie. Choroby dziąseł są bardzo wrażliwe na reakcje zapalne w organizmie, a długo utrzymujący się stan zapalny po zakażeniu koronawirusem może te choroby wzmagać, rozwijać czy po prostu ujawniać.

Choć do tej pory nie potwierdzono wynikami szerokich badań faktycznego i bezpośredniego wpływu zakażenia koronawirusem na zęby, to naukowcy podkreślają, że większość negatywnych skutków przebytej infekcji  daje na tyle niespodziewane objawy krótko- i długotrwałe, że nie można z nich wykluczyć żadnych przypadków i należy przykładać odpowiednią wagę do każdego niepokojącego objawu zdrowia naszych zębów i jamy ustnej, prowadzić obserwacje a w przypadku jakichkolwiek nietypowych symptomów zgłaszać się natychmiast do lekarza.

Wielu lekarzy stomatologów na całym świecie w tym w Polsce dostrzega jednak inny wpływ pandemii na zdrowie zębów.

„W połowie marca zamknęłam gabinet na Manhattanie dla wszystkich z wyjątkiem nagłych przypadków, zgodnie z rządowymi wytycznymi. Gdy ponownie otworzyłam praktykę na początku czerwca, zaczęły pojawiać się złamania: przynajmniej jedno dziennie. Średnio widzę od trzech do czterech urazów, a w złe dni - ponad sześć złamań w ciągu dnia - zdradziła dr Tammy Chen, dentystka z Nowego Yorku w rozmowie z "The New York Times"

Przyczynami pojawiania się częstych problemów stomatologicznych pod tak długim czasie pandemii są nabyte złe nawyki i negatywne reakcje wynikające ze zmiany trybu życia. Zwiększony stres, zaciskanie zębów, niezgłaszanie się na wizyty i wynikające z tego powikłania po próchnicy są najczęściej obserwowanymi przypadkami wpływania koronawirusa na zdrowie zębów. Przyczyną pękania i kruszenia się zębów podczas pandemii jest nie tyle sam wirus, co stres towarzyszący pandemii. Powoduje on zaciskanie zębów i zgrzytanie, co prowadzi do urazów. Długotrwały stres może przyczynić się również do rozwoju choroby okluzyjnej, polegającej na zaburzeniu funkcji części narządu żucia. Choroba okluzyjna to jedna z najpowszechniejszych chorób stomatologicznych i jednocześnie najrzadziej leczona. Na zdrowie zębów może także mieć wpływ praca zdalna. Przyczyną powstawanie urazów przez zgrzytanie zębami w nocy, zdaniem ekspertów, jest nieprawidłowa postawa ciała za dnia, związana z pracą w domowych warunkach zaadaptowanych do pracy biurowej. Wyginając kręgosłup do przodu, obciążamy nerwy, biegnące wzdłuż szyi i głowy, co przekłada się na zgrzytanie zębami w nocy a to przekłada się na ich ścieranie czy urazy.

Z powodu pandemii najczęściej odkładamy także bieżące problemy zdrowotne w tym pojawiające się ubytki czy objawy początku próchnicy.  Stomatolodzy alarmują, że brak podjętego w porę leczenia będzie miał na pewno poważne konsekwencje zdrowotne dla naszych zębów. Dlatego właśnie, mimo pandemii, powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, dbać z należytą starannością o codzienną higienę jamy ustnej, jak również  stosować odpowiednią profilaktykę stomatologiczną.

Powinniśmy dbać o regularne kontrole stomatologiczne jednakże wizyta w gabinecie dentystycznym nie powinna być źródłem dodatkowych stresów. Warto więc wcześniej sprawdzić czy gabinet stomatologiczny dokłada odpowiednich starań, aby dochować odpowiednich środków bezpieczeństwa w czasie pandemii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać lekarza lub personel kliniki o nowe zasady higieny i bezpieczeństwa stosowane w gabinecie. Obecnie prawie wszystkie gabinety stomatologiczne wprowadziły odpowiednie procedury bezpieczeństwa a przy jednoczesnym zaszczepieniu już większości personelu medycznego zagrożenie infekcją spada praktycznie do minimum. Zatem jedyne obawy jakie mogą nam towarzyszyć dotyczą przede wszystkim zdrowia zębów i jamy ustnej.

Artykuł opracowany z wykorzystaniem publikacji portalu medonet.pl

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,kolejne-powiklanie-po-covid-19--ma-zwiazek-z-zebami,artykul,94467266.html, https://www.medonet.pl/koronawirus,polscy-naukowcy-opisali-ponad-50-objawow-covid-19--wsrod-nich--bol-zebow--swiatlowstret-czy-spadek-temperatury,artykul,37571633.html

Dentist Webflow Template - Webclip