Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Implant zęba to coraz częstsze rozwiązanie uzupełniania ubytków. Utrata uzębienia to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny, dlatego niezwykle ważne jest znalezienie najlepszego rozwiązania. Aktualnie implanty wybierane są chętniej, niż protezy ze względu na komfort użytkowania. Ile kosztuje implant oraz cały zabieg z nim związany? Czy jest to rozwiązanie dla każdego?
Czym jest implant zęba?
Implanty stomatologiczne to rodzaj protezy. Wykorzystywane są jako skuteczna metoda zastępowania utraconych zębów. Może być stosowana w przypadku braku jednego zęba, częściowej bądź całkowitej rekonstrukcji uzębienia. Implant to rodzaj tytanowej śruby, która ma zastępować korzeń zębowy. Jest to materiał nieszkodliwy, neutralny dla człowieka, który z czasem zrasta się z kością szczęki. Nie wywołuje on reakcji alergicznych.
Sam zabieg jest przeprowadzany przy pomocy znieczulenia miejscowego. Czas gojenia to od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie implant zrasta się z kością. Po tym czasie następuje zabieg odsłonięcia implantu i założenia śrub gojących. Następnym etapem jest założenie korony protetycznej – to właśnie ona imituje wyglądem i funkcją ludzkiego zęba.
Implant zęba – zalety
Zalet implantów stomatologicznych jest naprawdę sporo. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością i coraz więcej pacjentów decyduje się na tę metodę. Jedną z największych zalet implantów jest ich trwałość. Mogą one przetrwać w nienaruszonym stanie nawet do końca życia pacjenta. Oczywiście nie wyklucza to ich uszkodzenia w wyniku urazu mechanicznego, czy choroby uzębienia tak, jak w przypadku prawdziwych zębów.
Kiedy występuje utrata w uzębieniu, może dojść do zaniku kości w tym miejscu, czyli tak zwanej resorpcji – wstawienie implantu zapobiega temu procesowi. Dzięki temu także pozostałe zęby nie będą się rozsuwać i przechylać. Przewagą nad klasycznymi protezami jest fakt, że pacjent nie musi obawiać się o chwiejące się lub wypadające elementy. Łatwiejszy jest także aspekt higieny. Choć nie można o niej zapominać, jest o wiele łatwiejsza i nie trzeba się kłopotać czyszczeniem protezy poza jamą ustną. Mogą także wywoływać reakcje alergiczne, co w przypadku implantów zdarza się bardzo rzadko. Pomijając aspekty zdrowotne, to takie rozwiązanie jest po prostu estetyczne, a pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem, wyglądającym naturalnie.
Implant zęba – cena
Wstawienie implantów stomatologicznych to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać jednak, że to niemała inwestycja. Koszt implantów zależy oczywiście od ich liczby. Ceny różnią się także w zależności od gabinetu i oscylują między 3000 zł do nawet paru tysięcy. Oczywiście trudno oszacować pełną cenę zabiegu – należy do niej doliczyć liczbę kontroli stomatologicznych czy diagnostyki radiologicznej. Liczba wizyt dentystycznych jest uzależniona od stanu całego uzębienia oraz tempa gojenia. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie trwałe, a wydatek prawdopodobnie jednorazowy. Warto pamiętać, że iplanty są z nami na całe żcyie więc przy wyborze lekarza oraz rodzaju implantu kierować się jego długowiecznością oraz jakością. Cena tylko na początku wydaje się wysoka, ale komfort zosttaje już na całe życie.
Implant zęba – wady
Mimo tego, że sam zabieg trwa około pół godziny, cały okres leczenia trwa parę miesięcy, co może wydawać się problematyczne. Oczywiście także wysoka cena implantów dla wielu osób może być znacząca. Pozostaje także ewentualna kwestia nieprzyjęcia implantu przez organizm – choć ryzyko jest niewielkie, wzrasta np. u osób palących wyroby tytoniowe oraz przy złej higienie jamy ustnej.
Warto też wiedzieć, że nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Istnieje szereg przeciwwskazań, takich jak ciąża, cukrzyca, choroby nowotworowe czy paradontoza. Zabieg nie może być wykonany także u osób młodych/ nastolatków, ponieważ zachodzi u nich proces rozwoju kości. O słuszności zabiegu oczywiście decyduje dentysta. Stomatolog powinien indywidualnie dobrać metodę leczenia i ocenić, która z nich będzie najlepsza dla konkretnego pacjenta. Dlatego też warto poddawać się regularnym kontrolom stomatologicznym, aby nasz lekarz miał pod ciągłą kontrolą stan uzębienia. Dzięki temu zmiany, które dla pacjenta nie są odczuwalne, zostaną sprawnie wychwycone, a uśmiech pozostanie w dobrym stanie.