Jak przygotowac malucha do wizyty u stomatologa - czyli sprawdzone sposoby aby twoje dziecko polubilo wizyty u dentysty?

Jak przygotowac malucha do wizyty u stomatologa - czyli sprawdzone sposoby aby twoje dziecko polubilo wizyty u dentysty?

Jak pomóc swojemu dziecku przed pierwszą wizytą/

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to wielkie przeżycie dla każdego dziecka. Od tego, czy będzie dla niego ciekawą przygodą czy raczej przeżyciem niemiłym, zależy bardzo wiele. Od pierwszych doświadczeń będzie zależało czy dziecko na myśl o dentyście będzie odczuwało strach przez całe życie. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do pierwszego spotkania i wybrać gabinet stomatologiczny, który ma duże doświadczenie w leczeniu dzieci, odpowiednią kadrę medyczną jak również oferuje leczenie dzieci nowoczesnym metodami bez strachu i bez bólu.

Wizyta adaptacyjna

Błędem popełnianym przez wielu rodziców jest odwlekanie wizyty w gabinecie dentystycznym do czasu, aż stanie się ona niezbędna. Gdy dziecko będzie już miało problemy z uzębieniem gdy pojawi się ból zęba i konieczne będzie leczenie, wówczas z największą pewnością wizyta u dentysty pozostawi niemiłe wspomnienia. Aby temu zapobiec, warto przyjść z dzieckiem na wizytę adaptacyjną, gdy jeszcze nie ma problemów z zębami. Odpowiednim momentem na pierwszą prawdziwą wizytę u dentysty jest wiek dziecka ok 3 lat. Podczas pierwszej wycieczki do gabinetu dziecko może oswoić się z gabinetem, obejrzeć wszystkie urządzenia, poznać panią lub pana doktora, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji,  a nawet dostać upominek. Właśnie w wieku ok. 3 lat powinna być  przeprowadzona pełna kontrola zębów mlecznych – wtedy lekarz może określić czy wszystkie zęby są zdrowe, a także czy maluch nie ma wady zgryzu. Od tego momentu dzieci powinny regularne odbywać wizyty kontrolne. Ma to znaczenie w kwestii przyzwyczajania dziecka do dentysty. Jeśli od początku wizyty w gabinecie będą dziecku kojarzyć się z miłymi, bezbolesnymi kontrolami i nagrodami za odwagę, nie będzie ono miało powodów do obaw i nie będzie odczuwać stresu na myśl o kolejnej wizycie. W przypadku  konieczności  przeprowadzenia leczenia będzie to tylko kolejne doświadczenie, a nie wielka walka ze strachem i obawami dziecka.

Niemniej jednak na pierwszą wizytę w życiu warto przyjść z maluchem do stomatologa jeszcze wcześniej tzn. wówczas kiedy pojawią się pierwsze ząbki lub/i w wieku ok 6 mc-a życia. Dzięki tak wczesnej wizycie lekarz będzie mógł sprawdzić, czy proces ząbkowania już się zaczął, czy postępuje prawidłowo, a także, czy dziecku nie zagraża próchnica. W czasie pierwszej wizyty rodzice  dowiedzą się także, jak należy dbać o zdrowie jamy ustnej maluszka.

Dzieci powinny odwiedzać gabinet częściej niż dorośli, najlepiej co trzy-cztery miesiące, ponieważ przez pierwsze lata życia stan uzębienia zmienia się dynamicznie. Mleczaki są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. A przede wszystkim dzięki regularnej kontroli zębów można interweniować na bieżąco, nie pozwalając, by doszło do poważniejszych problemów – tym samym może unikniemy bolesnego, długiego i stresującego leczenia.

Trening w domu

Przed  wizytą w gabinecie dentystycznym warto również przećwiczyć jej przebieg jeszcze w domu. Możemy kilka dni wcześniej pobawić się z dzieckiem w dentystę np. przy pomocy lusterka wzajemnie oglądać sobie ząbki oraz je liczyć. W ten sposób maluch oswoi się z narzędziami, a także przyzwyczai się, że ktoś zagląda mu do buzi. Ważna jest rozmowa o tym, co będzie się działo w gabinecie, tak by wizyta nie była jedną wielką niewiadomą. Warto wzbudzić w dziecku ciekawość, opowiedzieć o pracy stomatologa, pokazać np. zdjęcie rentgenowskie uzębienia. Można również bawić się w dentystę z wykorzystaniem ulubionej lalki czy maskotki, które następnie mogą towarzyszyć dziecku w podróży do dentysty. Wyprawa do gabinetu ma być małą przygodą, na którą dziecko czeka z ciekawością.

W czasie wizyty w gabinecie bardzo ważna dla dziecka będzie nasza obecność, dlatego też należy trzymać pociechę za rękę i odwracać jej uwagę. Dobrym pomysłem jest też nagrodzenie dziecka po wizycie u dentysty. Warto kupić mu jakiś drobny prezent i spędzić wspólnie czas w ulubiony dla niego sposób. Takie podejście sprawi, że  maluch będzie  pozytywnie kojarzyć wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Przed, oraz w czasie samej wizyty powinniśmy zachować spokój i opanowanie, gdyż nasz niepokój może udzielić się również dziecku. Nie używajmy twierdzeń typu: „nie bój się na pewno nie będzie bolało” czy „pan doktor nic złego nic ci nie zrobi”, gdyż takie uspokojanie właśnie będzie wzbudzać u dziecka lęk.

Postaw na jednego stomatologa

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka także małego –  wybierając dentystę dla dziecka, najlepiej zdecydować się na lekarza z  doświadczeniem w pracy i z podejściem do dzieci, do którego nabierzemy przekonania że „pozostanie z nami” na dłużej. Pamiętajmy, że wizyta u nowego lekarza to dla dziecka stres, porównywalny z tym odczuwanym przed pierwszą wizytą. Także odpowiednio właściwy wybór stomatologa i kliniki, która ma doświadczenie w leczeniu dzieci jest bardzo istotny –  warto też wybrać ten gabinet, który posiada ofertę dedykowaną dla dzieci. Najlepsze kliniki stomatologiczne oferują nowoczesne metody leczenia „bez stresu i bez bólu”, takie jak zabiegi w sedacji (z wykorzystaniem podtlenku azotu). Sposób leczenia i osoba lekarza z odpowiednim podejściem będą miały wpływ na to  czy nasze dziecko będzie chętnie wracało do gabinetu stomatologicznego.

Oszczędź dziecku bólu i strachu

Nie tylko dziecko ale większość z nas odczuwa lęk przed wizytą u dentysty. Szczególnie gdy myślimy o borowaniu i zastrzykach. U dzieci strach ten ma o wiele większe znacznie, gdyż wyłączony jest element racjonalnego podejścia. Jeżeli kiedykolwiek spotkanie z dentystą pozostawiło niemiłe wspomnienia, o tyle trudniej jest przekonać dzieci do kolejnej kontroli. Dlatego tak ważnym elementem w leczeniu stomatologicznym dzieci jest zminimalizowanie niepożądanych doznań jakim jest ból czy strach. Tutaj z pomocą oprócz opisanej wizyty adaptacyjnej przychodzą nowoczesne metody leczenia – bezbolesne i bezstresowe leczenie zębów. Starajmy się wybrać gabinet, który ma szeroką ofertę i oprócz tradycyjnego borowania stosuje również bezbolesne metody opracowania zębów.  Zabiegi z wykorzystaniem tlenku azotu lub laserowe zabiegi stomatologiczne pozwalają zniwelować ból i tym samy strach przed kolejną wizytą. Pamiętajmy, że nawet do bezbolesnej wizyty u dentysty warto się przygotować aby leczenie odbyło się w pełni bezstresowo.

Sedacja wziewna czyli leczenie ze znieczuleniem gazem rozweselającym to metoda uspokojenia pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych. Polecana jest dla osób z dentofobią tzn. osób, które paraliżuje strach przed wizytami stomatologicznymi. Metoda ta stosowana głównie u dzieci.  Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego swoich dzieci. W pełni bezpieczna metoda walki ze stresem i bólem pozwala na komfortowe, pełne i skuteczne leczenie stomatologiczne dzieci.  Więcej o zabiegach w sedacji wziewnej piszemy tutaj.

Nie naciskaj, nie zmuszaj

Negatywne emocje związane z dentystą mogą pojawić niezależnie od tego ile czasu i energii poświęcimy na przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Krzyk czy płacz to normalna reakcja w nowej, nieznanej sytuacji. Rolą rodzica jest dodawanie dziecku otuchy i poczucie bezpieczeństwa dlatego ważne jest zachowanie spokoju. Mimo wszystko czasami nie warto naciskać i zdarza się, że  wizyta musi zostać przełożona i leczenie odroczone. Próbując na siłę przyśpieszyć naturalne procesy adaptacji, możemy sprawić, że dziecko do końca życia będzie odczuwało strach i traumę przed wizytą u dentysty.  Decyzję o przerwaniu czy rezygnacji z zabiegu pozostawmy lekarzowi, w innym przypadku podważamy jego autorytet i tworzymy w dziecku przekonanie, że uratowaliśmy je od krzywdy. Dobry i doświadczony stomatolog dziecięcy na pewno podejmie najlepszą dla naszego dziecka decyzję.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym – nie odkładajmy leczenia zębów mlecznych naszych dzieci na później, gdyż możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dbajmy o zęby naszych dzieci od najmłodszych lat – pozwoli to im uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Artykuł opracowała: Dr Ewa Abramowicz

Dentist Webflow Template - Webclip