Jak wybrać dobrego dentystę dla siebie i całej rodziny?

Jak wybrać dobrego dentystę dla siebie i całej rodziny?

Zastanawiając się, jak wybrać dobrego stomatologa dla siebie lub dla całej rodziny, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii.

Zastanawiając się, jak wybrać dobrego stomatologa dla siebie lub dla całej rodziny, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Wbrew najczęstszym praktykom przy innych wyborach zakupowych, cena w tym wypadku nie jest czynnikiem najważniejszym i tym który powinien zadecydować o naszym wyborze. Czasami lepiej bowiem zapłacić nieco więcej za wizytę, a być pewnym, że trafiliśmy do sprawdzonego i doświadczonego specjalisty, którego fachowa wiedza i umiejętności oraz, co coraz częściej jest istotne, nowoczesny sprzęt i wysokiej jakości materiały zapewnią nam usługę na najwyższym poziomie. Zdrowie mamy jedno, więc na pytanie czy warto oszczędzać i podejmować ryzyko złego leczenia każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie budzi jednak żadnej wątpliwości, że powinniśmy stomatologa odwiedzać regularnie i na tyle często aby profilaktyka i wizyty kontrolne sprawiły, że paradoksalnie na dentystę wydamy mniej pieniędzy, gdyż nie będzie potrzebne nam skomplikowane leczenie.

W naszym artykule podpowiadamy na co zwracać uwagę szukając stomatologa i jakie czynniki przy wyborze dentysty mogą skutkować de facto dobrym zdrowiem naszych zębów i całej naszej rodziny na długie lata?

9 naszych rad, które pomogą Ci wybrać dobrego stomatologa:

1. Wybierz odpowiednią specjalizację

Wybór dentysty zależy od specjalizacji, jaką posiada lekarz i od problemu, z którym wybieramy się do stomatologa, gdyż nie ma jednego lekarza, który rozwiąże wszystkie problemy stomatologiczne. W pierwszej kolejności należy skoncentrować się na możliwych specjalizacjach - podajemy więc podstawowe specjalizacje dentystyczne:

  • stomatolog ogólny – zajmuje się leczenie ogólnym/ zachowawczym próchnicy, stanowi często naszego lekarza pierwszego kontaktu, z którym związujemy się na dłuższy czas
  • pedodonta ( stomatolog dziecięcy ) – leczy problemy z uzębieniem u dzieci,
  • endodonta – zajmuje się leczeniem zaawansowanej próchnicy i leczeniem kanałowym często wykorzystując specjalistyczne narzędzia procedury zabiegowe jak leczenie pod mikroskopem,
  • periodonta – zajmuje się profesjonalną ochroną dziąseł i chorobami przyzębia,
  • ortodonta – leczy wady zgryzu i wady szczękowo-twarzowe oraz koryguje nieprawidłowości żuchwy
  • protetyk i implantolog – zajmuje się leczeniem rekonstrukcyjnym, wykonuje protezy i inne odbudowy uzębienia jak mosty, korony zębowe
  • chirurg stomatologiczny – zajmuje się zabiegami z zakresu inwazyjnej stomatologii szczękowej jak ekstrakcja (usunięcie zęba), usuwanie zatrzymanych ósemek podnoszenie dna zatoki.

Zakres działań poszczególnych specjalistów szczegółowo opisujemy na stronie w zakładce usługi. Jeżeli nie wiemy do jakiego specjalisty udać się z naszą dolegliwością wówczas należy zgłosić się w pierwszej kolejności do stomatologa ogólnego. Należy pamiętać również, że niekiedy stomatolog lub wybrany specjalista może uznać, iż leczenie problemu przekracza jego zakres wiedzy i specjalizacji - wówczas skieruje nas do innego specjalisty.

2. Profesjonalizm i doświadczenie

Wybór stomatologa z wieloletnim doświadczeniem może być gwarancją profesjonalnych usług. Nie oznacza to wcale, że „świeżo upieczonym" dentystom nie można dać szansy. Wręcz przeciwnie – młodzi dentyści zazwyczaj patrzą na choroby zębów z nieco innej świeżej perspektywy i ze strony bardziej nowoczesnej, nie podchodząc rutynowo do każdego problemu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że dobry dentysta to stomatolog, który ciągle poszerza swoje kompetencje - bierze udział w kursach, dodatkowych szkoleniach, studiach podyplomowych czy konferencjach lekarskich. Oprócz wykształcenia istotne jest, aby był na bieżąco z nowościami technologicznymi z zakresu stomatologii, gdyż medycyna i jej możliwości rozwijają się w szybkim tempie, a nowsze rozwiązania zazwyczaj dają możliwość przeprowadzenia zabiegów w sposób bardziej bezpieczny, skuteczny i co równie ważne w sposób bardziej komfortowy dla pacjenta. Należy więc zwracać uwagę, na równi z doświadczeniem lekarza, na metody jakimi się posługuje a kwestie jego wieku pozostawić jako mniej znaczący warunek.

3. Sprawdź rekomendację

Dobrego stomatologa najłatwiej wybrać „z polecenia" naszych znajomych lub z polecenia naszej rodziny. Warto dowiedzieć się, czy Twoja rodzina lub znajomi korzystają z usług dobrego stomatologa, którego mogą polecić. Ich doświadczenie może okazać się nieocenione przy wyborze dobrego dentysty. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nieudanej wizyty.

Nie ma bowiem nic lepszego niż rekomendacje innych osób. Możesz też sprawdzić opinie o lekarzach w Internecie: zarówno na portalach specjalistycznych, forach, w google na wizytówce czy na profilu Facebookowym kliniki. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wpisy będą obiektywne, dlatego dobrze jest zachować wobec nich pewną dozę dystansu. Należy też zwrócić uwagę, że wpisy i opinie na Facebooku kliniki bardziej odzwierciedlają rzeczywistość, gdyż wszystkie wpisy są dokonywane z zarejestrowanego profilu pacjenta i rzadko są wynikiem nieuzasadnionej frustracji lub nawet działań nieuprzejmej konkurencji tak jak może to mieć miejsce na wizytówce firmowej w Google.

4. Partnerski stosunek lekarza do pacjenta

Dzisiaj coraz częściej spotykamy lekarzy, których kontakt z pacjentem nie sprowadza się jedynie do przeprowadzenia zabiegu. Stomatolog musi być dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, ale powinien też traktować pacjentów „po ludzku i z życzliwością”. To lekarz tak naprawdę buduje atmosferę w gabinecie i zawsze powinien podchodzić do pacjentów z życzliwością mając na uwadze, że pacjent chciałby mieć świadomość stanu własnego zdrowia oraz możliwości leczenia z zachowanie pełnych informacji na swój temat. Nieodpowiednie podejście lekarza, brak informacji udzielonej pacjentowi może tylko wzbudzić jeszcze większy strach, utartę zaufania do lekarza skutecznie zniechęcając go do regularnych wizyt.
Dobry dentysta powinien mieć cierpliwość do swoich pacjentów, troszcząc się o ich samopoczucie, powinien być nastawiony przyjaźnie, wówczas siadanie na fotelu stomatologicznym nie będzie już dla nikogo stresujące.

Dobry dentysta to taki, który jest otwarty na potrzeby pacjentów i wybiera dla nich optymalne sposoby leczenia, starając się zawsze w jak najbardziej klarowny sposób przedstawić zarówno obecny stan zdrowotny jak również plan leczenia z określeniem pełnych kosztów. Szczerość to podstawa relacji ze stomatologiem i dotyczy zarówno pacjenta jak i lekarza – dobra relacja z lekarzem gwarantuje właściwą komunikację i jest też oznaką profesjonalizmu lekarza.

5. Troska o pacjenta i poczucie bezpieczeństwa

To właśnie lekarz tworzy atmosferę zaufania i otwartości, który przez swoje podejście oraz sposób komunikacji wzbudza poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Komfort psychiczny pacjentów pozwoli na utrzymanie relacji lekarz- pacjent na długie lata i powinien opierać się nie tylko o kontakt w zakresie dolegliwości ale przede wszystkim prewencji i profilaktyki zgodnie z hasłem „lepiej zapobiegać niż leczyć” . Dobry dentysta przyczyni się do tego, iż pacjenci będą odwiedzać jego gabinet regularnie i z przyjemnością co na pewno zaprocentuje zdrowymi i pięknymi zębami na lata. Także należy liczyć u lekarza nie tylko na rozwiązanie bieżącego problemu stomatologicznego ale również na to iż zatrsozczy się on również o wszytskie aspekty naszych zębów.

6. Klinika i gabinet

W wyborze odpowiedniego stomatologa znaczenie ma również sprzęt oraz stan gabinetu w którym przyjmuje. Bardzo istotne są czyste i sterylne warunki pracy w gabinecie lekarskim oraz komfortowe warunki pracy lekarza. Każdy dobry stomatolog powinien przed wizytą nowego pacjenta w jego obecności zmienić rękawiczki oraz wymienić końcówki narzędzi stomatologicznych na nowo wysterylizowane. Instrumenty dentystyczne muszą być wyczyszczone i poddane dezynfekcji do jednorazowego wykorzystania co wcześniej powinno być w odpowiedni sposób oznaczone na opakowaniu oraz skatalogowane w gabinecie. Sposób, w jaki dentysta, asystentka, higienistka a nawet recepcjonistka dbają o porządek, czystość i procedury w gabinecie stomatologicznym, jest podstawą bezpieczeństwa pacjentów.

7. Recepcja i poczekalnia

Pierwszym wrażeniem dotyczącym gabinetu stomatologicznego i lekarza stomatologa jest zawsze recepcja i osoby na niej pracujące. To w momencie pierwszego kontaktu telefonicznego lub osobistego z recepcją kształtujemy sobie opinię na temat samego gabinetu i jego atmosfery a to może nas zachęcąć lub zniechęcać . Pamiętajmy, że ważna jest również możliwość wyboru odpowiedniego terminu badania, zabiegu lub konsultacji a przede wszystkim możliwość uzyskania pełnej informacji odnośnie samej wizyty, kosztów i przygotowania leczenia. Transparentny i komunikatywny gabinet to dobry gabinet.

Samo pomieszczenie poczekalni przed gabinetem powinno także stwarzać możliwość wygodnego i komfortowego oczekiwania przed wizytą u dentysty, która dla większości z nas jest stresująca. Miła recepcjonistka, dobre wyposażenie, włączony telewizor, kącik zabaw dla dzieci pozwalają zminimalizować strach przed leczeniem i pokazują, że dla lekarza ważne jest również zadbanie o nasz pełny komfort co może świadczyć o jego ogólnym profesjonalnym podejściu do pacjentów.

8. Kompleksowa oferta usług stomatologicznych (stomatologia dzięcięca)

Jeżeli zamierzamy leczyć się całą rodziną wybierzmy lekarza lub klinikę która oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne w tym usługi i specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy z małymi pacjentami lub stomatologię rodzinną. Wizyty u dentysty z dziećmi to wyjątkowo trudny proces i bardzo ważne jest, żeby Twoja pociecha już od początku spotkań ze stomatologiem miała pozytywne doświadczenia i czuła się komfortowo. Dobry stomatolog dziecięcy potrafi zbudować relację z małym pacjentem dzięki której dziecko chętnie będzie wracać do gabinetu i nie będzie odczuwać strachu przed dentystą w przyszłości. Dobrą praktyką w klinikach rodzinnych oferujących usługi z zakresu stomatologii dziecięcej jest wprowadzenie tzw. wizyt adaptacyjnych lub/i kącików dla dzieci.

Nawet nie mając dzieci, przy kompleksowej ofercie kliniki, unikniesz w przyszłości odsyłania do innych specjalistycznych gabinetów także warto rozważyć wybór kliniki z jak najszerszą gamą usług stomatologicznych.

9. Plan leczenia i koszty leczenia

W planowaniu leczenia i podczas pierwszych konsultacji stomatologicznych ważne jest nie tylko porównanie cen wizyt dentystycznych i cen poszczególnych usług, ale również profesjonalizm samego lekarza w podejściu do prezentacji planu leczenia i kosztów jakie będą z tym związane. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością zabiegu, ale zazwyczaj właśnie tak jest. Doświadczony i uczciwy dentysta potrafi właściwie wycenić swoją pracę przed zabiegiem po odpowiedniej konsultacji i stosownej diagnostyce. W dobrych klinikach stomatologicznych możesz oczekiwać profesjonalnie sporządzonego planu leczenia. Często wiążę się to jednak z odbyciem kilku płatnych konsultacji specjalistycznych oraz z wykonaniem płatnych badań. Mimo wszytsko na właściwym przygotowaniu, szczególnie, do skomplikowanego i długiego leczenia nie warto oszczędzać gdyż zapewni nam ono komfort psychicznych i nie narazi na zaskoczenie w kwestii przyszłych kosztów.  

Podsumowanie

Profesjonalny i dobry stomatolog nie tylko poszerza swoje kompetencje i interesuje się najnowszymi rozwiązaniami w technologii stomatologicznej, ale dba także o poczucie bezpieczeństwa swoich pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu jasnej i kulturalnej komunikacji z pacjentem. Dobry dentysta to dobry kontakt z pacjentem oparty na zaufaniu, szczerości oraz odpowiednio poświęconym czasie na prowadzenie leczenia. Taki lekarz zawsze czytelnie i zrozumiale poinformuje Cię o stanie Twojego zdrowia, zaplanuje najlepszą metodę leczenia i poinformuje o jego przyszłych kosztach.

Aby przekonać się, czy dana klinika stomatologiczna czy dany lekarz nam odpowiadają, przed powinniśmy się wybrać na wizytę konsultacyjną aby to sprawdzić. Nie musimy od razu decydować się na zabiegi a jedynie na wybraną konsultację. W czasie takiej pierwszej wizyty możemy poprosić o sprawdzenie stanu uzębienia oraz porozmawiać o naszym problemie lub oczekiwaniach. Podejście stomatologa, jak również sprawdzenie wszystkich opisanych punktów powyżej wiele powinno pomóc nam w podjęciu decyzji czy to będzie właściwy wybór. Nie bójmy się zadawać pytań. Warto sprawdzić czy lekarz cierpliwie odpowiada na wszystkie zadanie kwestie. Dobry stomatolog powinien nam pomóc i podpowiedzieć, jakie rozwiązania będą dla nas najlepsze. Dobry dentysta powinien wzbudzić nasze zaufanie, zwłaszcza jeżeli wizyty w gabinecie stomatologicznym wzbudzają w nas strach.

Artykuł opracowała: Dr Ewa Abramowicz

Dentist Webflow Template - Webclip