Protezy stałe i ruchome
Protetetyk Słupsk – leczenie protetyczne obejmuje odbudowę zębów naturalnych przez uzupełnienia sztucznymi substancjami oraz odtwarza prawidłowy układ zębów. Pozwala także na poprawę estetyki uzębienia i profilu twarzy. Uzupełnienie ubytków jest bardzo istotne. Niepełne uzębienie ma poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, jak i codziennego funkcjonowania oraz wyglądu pacjenta
W zależności od uwarunkowań medycznych można wyróżnić dwa rodzaje uzupełnień protetycznych:
Protetyka stała
Protetyka ruchoma
Protezy stałe są trwale umieszczane w jamie ustnej pacjenta i nie można ich samodzielnie usunąć.
Wkłady koronowo-korzeniowe stosowane są po to, aby wzmocnić strukturę korzenia i filaru protetycznego przed wykorzystaniem go w dalszym etapie leczenia. Wykonywane są ze stopów metali powszechnie stosowanych w protetyce. To zwykle stopy chromoniklowe, stopy złota i tytanu. Nowością technologiczną są wkłady wykonane z tlenku cyrkonu, które mają kolor biały lub kremowy. Część korzeniowa wkładu odpowiedzialna jest za wzmocnienie struktury korzenia. Natomiast część koronowa jest docelowym filarem protetycznym, na którym osadza się na przykład koronę czy filar mostu.
Podczas gdy korona służy odbudowie pojedynczego zęba, most protetyczny pozwala uzupełnić nawet trzy ubytki. Luka między zębami zostaje w takim przypadku wypełniona przęsłem wspieranym po obu stronach filarami. Za filary służą korony nałożone na oszlifowane zęby (naturalne lub będące implantami), które otaczają ubytek. Dzięki temu podczas żucia siła zostaje przeniesiona na filary, co bardzo usprawnia codzienne funkcjonowanie. Do założenia mostu niezbędne jest wyleczenie zębów z próchnicy, a jeśli pacjent jest w trakcie leczenia endodontycznego, kanały muszą być odpowiednio opracowane i wypełnione. Przeciwwskazaniem jest także stan zapalny w obszarze wierzchołka korzenia. Ostateczną decyzję o zastosowaniu mostu podejmuje lekarz po ocenie stanu uzębienia.
Licówki poprawiają z kolei kształt i kolor najbardziej zębów, które są najbardziej widoczne, gdy się uśmiechamy – a więc jedynek, dwójek i trójek. To cienkie płytki wykonane z porcelany, które przykleja się na stałe do zewnętrznej powierzchni tych zębów. Odtworzeniu ulega zatem tylko ich część wargowa. Licówki pomagają zatuszować estetyczne mankamenty uzębienia i osiągnąć pożądany przez pacjenta wygląd. Aby móc je założyć, wszystkie zęby muszą być wyleczone, a kamień i osad usunięte z ich powierzchni. Gdy ten warunek jest spełniony, bada się zgryz pacjenta i pobiera wycisk, na podstawie którego powstaje model nowych zębów. Jest on wzorem dla tzw. wstępnych licówek, które pomogą ocenić projekt nowego uśmiechu. Podczas kolejnej wizyty zęby są szlifowane (jeśli wymaga tego rodzaj licówek), a następnie zabezpieczane tymczasowymi licówkami. Ochraniają one wrażliwe po szlifowaniu zęby do czasu wykonania finalnych licówek na bazie kolejnego wycisku. Samo szlifowanie nie boli, ponieważ zabieg wykonuje się w znieczulaniu miejscowym. Gotowe licówki są przytwierdzane specjalnym cementem na ostatniej wizycie u dentysty.
Protezy akrylowe stosowane są do uzupełniania braków zarówno częściowych jak i całkowitych. Są one najczęściej wybierane, przede wszystkim ze względów finansowych.
Protezy szkieletowe używane są w przypadkach, gdy pacjent posiada jeszcze część swojego uzębienia, które może stanowić niejako podporę dla protezy. Jest to rodzaj protezy zaliczany do najlepszych w swojej dziedzinie. Pozornie kontrowersyjne wykonanie protezy z metalu pozwala uzyskać dużo cieńszą powierzchnię i większy komfort użytkowania dla pacjenta. Bardzo istotny jest również fakt, że protezy te nie przylegają bezpośrednio do błony śluzowej podniebienia, co zmniejsza ryzyko niszczenia kości wyrostków zębodołowych. Klamry mocujące protezę, zatrzaski oraz zasuwki sprawiają, że tego typu protezy zębowe są stabilne, nie wypadają, a dzięki mniejszemu zasięgowi zajmują też mniej przestrzeni w jamie ustnej. Metal nadaje protezie pożądaną wytrzymałość, nie niszcząc przy tym zębów filarowych (tych, na których trzyma się proteza).
Protezy acetalowe stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z acetalu – materiału termoplastycznego o wysokiej homogeniczności, odpornego na zgniatanie. Dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta, dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.
Protezy overdenture pokrywają na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia albo wszczepów. Ich niewątpliwą zaletą jest wykorzystanie korzeni zębów, dyskwalifikowanych jako konwencjonalne filary protetyczne, zachowanie struktury i kształtu wyrostka zębodołowego, dobra stabilizacja protezy, znakomita retencja protez całkowitych oraz dobry efekt estetyczny.