Licówki - czy warto?

Licówki - czy warto?

rodzaje, ceny opinie oraz efekty

Kto z nas nie marzy o pięknym uśmiechu? Nie bez przyczyny stomatologia estetyczna jest jak popularna. Maskowanie niedoskonałości uzębienia za pomocą licówek kompozytowych to coraz częstszy wybór pacjentów. Czy warto inwestować w licówki kompozytowe? Czym różnią się od licówek porcelanowych? Jaka jest ich cena oraz jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu? Na to i wiele pytań, znajdą państwo odpowiedzi w poniższym tekście.

Czym są licówki?

Licówki to cienkie płytki nakładane na powierzchnię zębów w celu zamaskowania widocznych problemów estetycznych i zdrowotnych. Mocowane są na przednią stronę zębów. Dzięki nim można zasłonić przebarwienia bądź całościowy kolor zębów. Korzysta się z nich także do wizualnego zwiększania zębów, czy korekcji niewłaściwego kształtu. Licówki wykonane są z różnych materiałów i mogą być: porcelanowe, ceramiczne, pełnoceramiczne, akrylowe oraz kompozytowe (wytwarzane ze specjalnego materiału światłoutwardzalnego). Licówki zazwyczaj nakłada się od trójki do trójki, bądź od czwórki do czwórki.

Licówki kompozytowe – zalety i wady

Nie bez przyczyny licówki kompozytowe są coraz częstszym wyborem, w porównaniu do tych porcelanowych. Dzięki nim bez problemu można zniwelować przebarwienia, oraz przerwy między zębami. Ich zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia i różnorako rodzaju ukruszenia. Ogromną zaletą kompozytowej licówki jest jej grubość (około 0,3 mm). Pozwala to na oszczędność tkanek zęba podczas procesu jego opracowywania. Sam zabieg jest zazwyczaj procesem bezbolesnym. Zdarza się, że konieczne jest lekkie przypiłowanie zęba, natomiast dzieje się to zdecydowanie rzadziej niż w przypadku porcelanowych. Powikłania po założeniu licówek kompozytowych występują raczej rzadko.

Niestety w porównaniu z porcelanową jej trwałość jest zdecydowanie krótsza. Jeśli mowa o kompozytowych jest to okres ok. 3 lat, natomiast tych drugich ok. 10 lat. Sam zabieg i przygotowaniu do niego trwa zdecydowanie niedługo – pacjent powinien zarezerwować sobie ok. jednej godziny. Licówki kompozytowe zakłada się już na 1 wizycie dentystycznej. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, niestety nie wyglądają aż tak naturalnie jak licówki porcelanowe. Warto także stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu – bez prawidłowej higieny i zmiany nawyków (np. zaprzestania palenia) efekty mogą okazać się krótkotrwałe.

Licówki kompozytowe – cena

Cena licówek kompozytowych z pewnością kusi swoją wysokością. Stosunkowo są tanie – wstawienie jednej licówki to koszt ok. 600 – 2000 zł w zależności od gabinetu i poziomu maskowania. Jest to jednoetapowy sposób leczenia, dzięki czemu pacjent omija odpłatne i liczne wizyty w gabinecie przed samym zabiegiem założenia. W odróżnieniu od licówek porcelanowych, nie trzeba czekać kilka dni, aż protetyk wykona swoją pracę. Przed samym założeniem licówki kompozytowej, na ogół wystarczy jedna wizyta konsultacyjna. W koszt warto wliczyć także wizytę kontrolną.

Licówki kompozytowe – opinie

Według opinii wielu pacjentów, licówki kompozytowe to szybki, stosunkowo tani i estetyczny zabieg. Pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem i lepszym samopoczuciem. Są w stanie poprawić skrzywienie pojedynczego zęba, wysunięcie jednego zęba przed inne, zniwelować diastemę i przebarwienia, zwiększyć pomiędzy sąsiednimi zębami a także naprawić ukruszoną krawędź zęba/zębów. Jest to także sposób na pozbycie się problemu z nadwrażliwością zębów – oprócz kwestii wizualnej, poprawia się także komfort życia!

Oczywiście doborem leczenia i konkretnego rodzaju licówek zajmuje się lekarz stomatolog. Jeśli interesuje Cię to rozwiązanie, zapytaj swojego dentystę, czy to usługa, z której możesz skorzystać. Należy bowiem pamiętać, że istnieją także przeciwwskazania do założenia licówek kompozytowych, takie jak niezaleczona próchnica, paradontoza, bruksizm, poważne wady zgryzu, bardzo duże ubytki w koronach, czy zbyt drobne zęby. Umów się na wizytę kontrolną i dowiedz się więcej!

Dentist Webflow Template - Webclip