Endodoncja - leczenie kanałowe

Endodoncja - leczenie kanałowe

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie endodontyczne jest znane również jako leczenie kanałowe. Mimo, że nazwa zabiegu jest popularna i praktycznie każdy o niej słyszał, w rzeczywistości procedury te wymagają bardzo dużej wiedzy i doświadczenia lekarza.

Leczenie kanałowe Słupsk. Przebieg leczenia w naszej klinice

  • Chemo-mechaniczne opracowanie kanału w celu usunięcia martwej lub zakażonej miazgi i bakterii.
  • Odkażanie kanału oraz stworzenie korzystnych warunków do gojenia się okolicy okołowierzchołkowej.
  • Szczelne wypełnienie kanału materiałem zastępczym.

Leczenie kanałowe zęba - kanałowe leczenie zęba Słupsk

Leczenie kanałowe jest zaś specjalną drogą postępowania klinicznego, wymagającą wielu precyzyjnych narzędzi i aparatury oraz leków i materiałów. W zależności od rodzaju i zaawansowania stanu zapalnego miazgi zęba lekarz przeprowadza leczenie kanałowe, a w niektórych przypadkach chirurgiczne. Miazga jest mocno unaczyniona i unerwiona, dlatego jest bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne i czynniki chorobotwórcze. Jest barierą ochronną, która zabezpiecza ząb przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego tak ważne jest, by móc zachować ją przy życiu lub jeśli to niemożliwe, należycie zabezpieczyć. Martwa miazga nie jest w stanie chronić zęba i bez niej, jak przez uszkodzoną skórę, czynniki chorobotwórcze mogą wdzierać się do wnętrza zęba, atakować tkanki okołowierzchołkowe, a nawet stanowić zagrożenie dla całego organizmu.

Jak przebiega leczenie kanałowe w Słupsku? W celu postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne jest zdjęcie rentgenowskie. Dzięki niemu lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby oraz kształt i położenie kanałów zęba. Zdjęcie umożliwia również określenie tego czy infekcja pozostała we wnętrzu zęba,  czy rozprzestrzeniła się do kości, która otacza ząb. Kolejnym etapem leczenia kanałowego jest otwarcie zęba oraz usunięcie obumarłej tkanki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, więc w żadnym wypadku nie powinieneś się obawiać bólu oraz nieprzyjemnych doznań. Gdy kanały zostały już starannie oczyszczone i zdezynfekowane, lekarz który prowadzi leczenie kanałowe zęba wypełnia je specjalnym materiałem, który chroni przed ponownym wnikaniem bakterii. Gdy pojawią się u Ciebie pierwsze objawy, to nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Skutkiem postępującego zapalenia miazgi może być zakażenie tkanek znajdujących się wokół zęba, zapalenia kości oraz okostnej, a także powstawanie ropni, torbieli i przetok. Nie leczenie zapalenia miazgi może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu. Chcesz wiedzieć więcej? Leczenie kanałowe Słupsk – Skontaktuj się z nami!

Our Story - Dentist Webflow Template
Dentist Webflow Template - Webclip