Stomatologia Dziecięca

Stomatologia Dziecięca

Zabiegi dentystyczne dla dzieci

Pierwsza wizyta małego pacjenta w gabinecie dentystycznym jest bardzo ważna

O zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe, a nawet bardziej, gdyż od ich zdrowia zależy stan zdrowia kości żuchwy i całej szczęki, a w efekcie również zdrowie przyszłych zębów stałych. Częste przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi jest myśleniem daleko idąco błędnym, które może przyczynić się do negatywnych przyszłych skutków dla małego pacjenta. Dbajmy zatem o zęby naszych dzieci a unikną one wielu problemów w przyszłości. Leczenie mleczaków jest bardzo istotne, dlatego też ważna jest rola jaką pełni stomatologia dziecięca.

W Medicus Clinic w Słupsku stosujemy wizytę adaptacyjną dla naszych nowych małych pacjentów, gdzie podczas pierwszego spotkania poświęcamy znacznie więcej czasu i uwagi wszystkim maluchom. Leczenie małych pacjentów w Medicus Clinic odbywa się w przyjaznej i ciepłej atmosferze. W naszym zespole posiadamy dentystów zajmujących się stomatologią dziecięcą od najmłodszych lat. Stomatologia dziecięca Słupsk w Medicusie, to wieloletnie doświadczenie oraz specjalne podejście do naszych najmłodszych pacjentów.

Stomatologia dziecięca w Słupsku jest dla nas bardzo ważna. Zabiegi stomatologiczne u dzieci przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym lub dodatkowo w sedacji wziewnej dzięki czemu Państwa dzieci nie będą miały żadnych przykrych wspomnień związanych z pobytem na fotelu dentystycznym. Stosujemy leczenie zachowawcze z wykorzystaniem podtlenku azotu (sedacja wziewna) oraz prowadzimy laserowe leczenie zębów (Laser LightWalker)

Stomatologia dziecięca Słupsk – Wizyta adaptacyjna

Pierwsza wizyta polega na zapoznaniu się dziecka z gabinetem i lekarzem poprzez zabawę na fotelu dentystycznym (jazda w górę i w dół) oraz oglądaniu wszystkich urządzeń. Zapoznajemy również dzieci z maseczką do sedacji wziewnej. Na zakończenie wizyty każdy nowy pacjent otrzymuje drobny podarunek. Dzieki wizycie adaptacyjnej w Medicus Clinic najmłodsi pacjenci będą traktować wizyty u dentysty, jako przygodę, zabawę i chętnie do nas wrócą. Stomatologia dziecięca Słupsk – w klinice Medicus to bezstresowe i bezbolesne dbanie o zęby u najmłodszych pacjentów!

Zabiegi dentystyczne w sedacji

Są idealnym rozwiązaniem dla małych i większych dzieci gdy strach dzieci.
Sedacja wziewna czyli leczenie ze znieczuleniem gazem rozweselającym to skuteczna i bezpieczna metoda uspokojenia pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych. Polecana jest dla osób z dentofobią tzn. osób, które paraliżuje strach przed wizytami stomatologicznymi i nie radzą sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym. Leczenie w sedacji stosuje zazwyczaj stomatologia dziecięca u małych pacjentów, szczególnie przy rozległej próchnicy lub u tych dzieci, których strach i związane z tym zachowanie uniemożliwiają przeprowadzenie leczenia stomatologicznego. W przypadkach stresu i lęku przed dentystą leczenie w sedacji jest najlepszym rozwiązaniem. Leczenie w sedacji daje pacjentom poczucie zobojętnienia, przyjemnego relaksu a lekarzom pozwala na przeprowadzenie komfortowego i skutecznego leczenia stomatologicznego. Podtlenek azotu czyli gaz rozweselający stosowany u dentysty jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem niwelującym strach, panikę i nerwowe zachowania w czasie pobytu w gabinecie stomatologicznym. W przypadku najmłodszych pacjentów, u których stosowano od wczesnych lat sedację wziewną można zaobserwować nabywanie zdolność do radzenia sobie z bólem i strachem przed fotelem dentystycznym w późniejszym wieku. Stomatologia dziecięca Słupsk w Medicus Clinic, to najnowocześniejsze metody znieczulenia dostępne na rynku.

Jak działa gaz rozweselający czyli podtlenek azotu?

Sedacja wziewna to nowoczesny i bezpieczny zabieg uspokojenia pacjenta, który ma zostać poddany zabiegowi stomatologicznemu. Wykorzystuje ją nie tylko stomatologia dziecięca. Obecnie uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod walki ze strachem, jaki towarzyszy wielu dorosłym i dzieciom w trakcie wizyty u dentysty. Zastosowanie sedacji wziewnej umożliwia ograniczenie świadomości pacjenta i częściowe zniesienie czucia bólu oraz pozbycie się lęku. Podawany za pomocą specjalnej maseczki gaz rozweselający wprowadza pacjenta w stan rozluźnienia i odprężenia.
Zabieg podania tlenku azotu odbywa się z pomocą specjalnej maseczki, która nakładana jest na twarz a sam proces polega na bezpośrednim podawaniu podtlenku azotu i tlenu do nosa (usta pozostają odsłonięte). Dawka podtlenku azotu dopasowywana jest indywidualnie do reakcji pacjenta i umożliwia przygotowanie go do podania znieczulenia oraz leczenia zębów.
Stan rozluźnienia pacjenta sprawia, że podawanie zastrzyku znieczulającego jest łatwiejsze, bolesne i bezstresowe (pacjent nie czuje ukłucia). Dzięki temu pozostała część zabiegu może być przeprowadzona w stanie pełnej świadomości. Zastosowanie sedacji pozwala także na wyleczenie wszystkich ubytków w jamie ustnej dziecka podczas jednej wizyty.
Podtlenek azotu może być stosowany dzieci wieku przedszkolnym, u starszych dzieci a nawet dorosłych. Nie stosuje się do zazwyczaj u dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na brak należytej współpracy z lekarzem.
W Medicus Clinic do sedacji wziewnej stosujemy najnowszy model urządzenia Master Flux Plus.

Zalety użycia sedacji wziewnej:

 • Zmniejszenie lęku przed wizytą (dentofobia)
 • Częściowe zniesienie odczuwania bólu
 • Poczucie odprężenia podczas leczenia
 • Pozwala na skuteczne i pełne leczenie

medicus sedacja dorosłych

Wskazania do stosowania sedacji wziewnej u dzieci i dorosłych:

 • silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem
 • silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych
 • silny odruch wymiotny
 • nadpobudliwość nerwowa
 • długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi (chirurgiczne, protetyczne)
 • usuwanie złogów nazębnych
 • otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
 • opracowywanie próchnicy początkowej

Przeciwskazania do stosowania sedacji wziewnej u dzieci i dorosłych:

 • przerost migdałków gardłowych
 • katar i niedrożność dróg oddechowych
 • rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc
 • choroby psychiczne
 • porfiria
 • miastenia (miastenia gravis)
 • stwardnienie rozsiane
 • ciąża (I trymestr)
 • alkoholizm

Jak przebiega zabieg – wskazania przed leczeniem

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz dokonuje wstępnej kwalifikacji pacjenta/dziecka przede wszystkim ze względu na wiek.  Lekarz również przeprowadza krótki wywiad w zakresie uprzednich doświadczeń i stopnia lęku w zakresie leczenia stomatologicznego. Zdarza się, iż u pewnej grupy dzieci dochodzi czasami do silnego urazu psychicznego, które uniemożliwia odpowiednią współpracę z lekarzem w czasie leczenia i w takim wypadku zastosowanie sedacji nie będzie wskazane.

Lekarz po kwalifikacji pacjenta zapoznaje go z procesem i przebiegiem zabiegu oraz samym urządzeniem i maseczką. Czasami próby leczenia małych dzieci, które wcześniej nie korzystały z sedacji kończą się niepowodzeniem z powodu braku akceptacji maseczki. Wówczas wymagana jest kolejna wizyta jak również praca rodziców z dzieckiem nad zakładaniem maseczki. Kolejno (lub na kolejnej wizycie) maseczka podłączana jest do aparatu sedacyjnego. Wprowadzenie w stan sedacji następuje po około 5 minutach oddychania przez nos. Wdychany gaz jest bezwonny. Podtlenek azotu ma delikatne działanie znieczulające. Gdy gaz zaczyna działać lekarz rozpoczyna proces leczenia, a w przypadkach głębokich ubytków lub leczenia kanałowego podawane jest w pierwszej kolejności znieczulenie ogólne. Pod koniec zabiegu leczenia pacjent/ dziecko oddycha czystym tlenem, dzięki któremu po paru minutach gaz rozweselający przestaje działać.

W przypadku dorosłych pojazdy mechaniczne można prowadzić już 20 minut po zabiegu z zastosowaniem sedacji podtlenkiem azotu.

Sedacja wziewna rozwiązuje problemy dzieci, które wykazują dużą niechęć do leczenia i wizyt u dentysty.

Laser LightWalker

Laser LightWalker to idealne narzędzie, które doskonale sprawdza się podczas zabiegów na najmłodszych pacjentach. Teraz już dentysta nie będzie kojarzył się z bólem i nieprzyjemnym odgłosem wiertła. Leczenie laserowe to zabiegi bezbolesne, delikatniejsze i niewymagające znieczulenia małego pacjenta do zabiegu.

Dlatego właśnie laser LightWalker to jedyne urządzenie, po które sięgają lekarze dentyści, aby Twoje dziecko przestało się bać wizyty w gabinecie, dzięki czemu zabiegi są wolne od stresu.

Our Story - Dentist Webflow Template
Dentist Webflow Template - Webclip